Turer med kanot & packraft

Själv-guidade och guidade turer i naturen runt Askersund och Tiveden

Experitur erbjuder turer med packraft och kanot i Askersund, Tiveden och östra Närke. Vissa turer är mer inriktade på familjer med mindre barn medan andra riktar sig mer till dig som söker ett eget äventyr i naturen. Vi har också turer för ”livsnjutaren”! Välj mellan själv-guidade turer där du får karta och beskrivningar innan du ger dig iväg på egen hand. Eller, följ med på en guidad tur där du får tips och berättelser och är väl omhändertagen.

Ta med familjen på ett stadsnära äventyr med barnen i fokus. Med packraft och uppblåsbar kanot förflyttar vi oss till en spännande och vacker miljö där den kompakta grönskan påminner om djungeln. Här spanar vi efter bäver och fikar tillsammans.

Utforska Tivedens kanotled och njut av den vackra naturen och en fin dag på vattnet. Kanotleden är 15 km och passar perfekt för en dagstur. Ifall du vill du lägga till en övernattning går det naturligtvis bra!

Upplev vildmarkskänsla från kanot eller packraft. Mer info inom kort!

Paddla packraft på Vättern och njut av den dramatiska kusten och det kristallklara vattnet. Under en guidad dagstur utforskar vi kusten och öarna och lagar mat på någon av de släta klipporna.

Upptäck Tivedens skogsområden på ett nytt sätt! Under fyra eller fem dagar paddlar du packraft och vandrar i vacker natur och hittar mysiga tältplatser i naturen. Ett härligt äventyr väntar!

Välkommen att kontakta oss så kan vi även anpassa turen efter dina önskemål!